Adaptarea la GREEN Kindergarten & Nursery

Michael Jackson – Heal the World

Deoarece dorim ca ADAPTAREA copiilor la grădiniță noastră să se facă treptat, am inițiat astfel de evenimente care ne vor aduce ÎMPREUNĂ (vedeți mai multe detalii mai jos).
Haideți să formăm o familie, o mare familie!

Ne dorim ca voi, părinții să vă simțiți minunat la noi, astfel încât copiii voștri să aibă încredere în noi.

Știm că perioada de adaptare la grădiniță va fi dificilă, cu lacrimi și plânsete, însă noi suntem aici, avem răbdare și dorim să devenim mai mult decât prieteni.

Momentul separării de părinți pentru perioade scurte de timp este o mare provocare pentru copii atât de mici, însă noi suntem aici și suntem pregătiți.

Noi suntem a II-a casă pentru copilul tău.

Astfel încât ne propunem organizarea unor ateliere pentru familie.
Începem sâmbătă, când organizăm atelier de făcut pâine la GREEN.Kindergarten&Nursery

Cum va fi la atelier?
Voi, alături de copii, veți face propria pâine, pe care o veți lua acasă.
Partea cea mai distractivă va fi aluatul și lupta cu acesta. 😁

În timp ce aluatul va sta la dospit și la cuptor avem timp de povestit despre planuri și proiecte și de joacă în curte.

Sâmbătă pe 16.03, începând cu ora 11:00 vom organiza atelier de făcut jucării din lemn pentru grădiniță.
Eu voi tăia anterior lemnul, de diferite dimensiuni, iar voi alături de copii îl veți șlefui și picta.
Noi nu ne dorim jucării din plastic la grădiniță și pe cât posibil evităm folosirea lor.
ATENȚIE: Este necesar să aveți haine ușor de murdărit și ușor de curățat. 😁

Pe 23.03 organizăm un super atelier de făcut covrigi la care așteptăm copiii de toate vârstele.

Pe 30.03 PREGĂTIM grădina de legume împreună

Pe 01.04 începem activitatea la GREEN Kindergarten.

Pe 06.04 organizăm atelier de pictat tricouri GREEN

Cum ne puteți ajuta voi, dragi părinți, pentru o adaptare mai ușoară:

1. 1. Să le vorbiți copiilor despre grădinița noastră (arătați-le fotografii și discutați cu ei despre beneficiile participării la activitățile noastre)
  2. 2. Pentru ca copiii să simtă că au control și pentru a le da încredere în ei este foarte important ca ei să aleagă echipamentul pentru grădiniță (rucsacul, încălțămintea, hainele și altele). Copiii se simt extraordinar când au control și pot lua propriile decizii.
  3. 3. Sunt foarte importante jocurile și activitățile pe care le veți desfășura în drumul spre și de la grădiniță. Poate chiar alegeți sau inventați un cântec al vostru pentru drumul spre și de la grădiniță.
  4. PS Vizita educatorului acasă este, de asemenea, foarte importantă. Educatorul va veni în mediul familial copilului astfel încât copilul să îl perceapă ca un membru în familie.

Aveți întrebări? Suntem mai aproape decât crezi.
0724.710.207 (Claudiu)